Żywy Różaniec

Wspólnotę Żywego Różańca w naszej parafii tworzą członkowie 10 Róż Różańcowych. Poza Papieskimi Intencjami Apostolstwa Modlitwy wskazywanymi każdego miesiąca przez  Ojca Św. Franciszka, każda z Róż dodaje swoją intencję.

Najstarszą jest Róża św. Barbary, którą założył w 1973 r. śp. ks. kan. Kazimierz  Krucz  w dawnej parafii p/w Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gdańsku-Brętowie.  Członkinie to seniorki, z których wiele pamięta tamte  czasy, jak i przenosiny w 1989 r. do Matemblewa. Róża otacza modlitwą wspólnotę parafialną, prosząc o potrzebne łaski dla kapłanów, sióstr zakonnych a także parafian żyjących i zmarłych. Zelatorką jest Anna Antoń.

Intencje te są również obecne w modlitwie Róży męskiej, założonej w 2004 r., której orędownikiem i patronem jest św. Józef. Zelatorem jest Jerzy Krawiec.

Róża Świętej Rodziny oraz Róża św. Joanna Bereta Molla, to wspólnoty gromadzące rodziców, którzy poprzez modlitwę różańcową otaczają troską swoje dzieci. Zelatorkami są Joanna Maleszyk oraz Renata Mroczkowska.

Patronem Róży  utworzonej przez dzieci i młodzież jest św. Jan Paweł II. Najmłodszą spośród członków jest  Nadia, która ma dopiero 5 lat. To wielka radość dla nas wszystkich, to powód do optymistycznego spojrzenia w przyszłość. Zelatorką jest Dobrawa Wojciechowska.

W trosce o losy Polski powstała w 2016 r. , obierając za patrona  bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, Róża modlących się o katolickie oblicze naszej Ojczyzny. Wszyscy członkowie otrzymali dziesiątkę różańca złożoną z białych i czerwonych paciorków. Zelatorką jest Maria Małkowska.

W 2017 r. w 140 rocznicę  objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 100 rocznicę objawień w Fatimie,  powstały 3 nowe Róże .

Róża św. Ojca Pio, która w szczególny sposób otacza modlitwą dusze w czyśćcu  cierpiące, wypraszając dla nich życie wieczne. Bracia Mniejsi Kapucyni przesłali z San Giovanni Rotondo pamiątki związane z osobą św. Ojca Pio dla każdego członka Róży. Zelatorką jest Grażyna Mazikowska.

Róża św. Siostry Faustyny wyprasza Miłosierdzie Boże i łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników. Członkowie  tej Róży otrzymali różańce przywiezione z Łagiewnik z wizerunkiem swojej patronki. Zelatorem jest Marcin Płaczek.

Róża bł. Ojca Gwidona, zgodnie z poleceniem "idźcie i głoście" , modli się o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, również z naszej parafii. Otacza modlitwą wszystkich kapłanów, misjonarzy, siostry zakonne i zakonników, prosząc o potrzebne dla nich łaski. Siostry  Kanoniczki Ducha  Św. wykonały piękne różańce dla każdego modlącego się w tej Róży. Zelatorką jest Teresa Peck.

Z wielką radością ofiarowaliśmy Maryi 13 października 2017 r., dokładnie w 100 rocznicę objawień w Fatimie, bukiet 9 białych róż i 9 Róż Różańcowych.

A obecnie jest ich już 10, gdyż w 2019 roku utworzona została Róża św. Andrzeja Boboli - modlących sie za prześladowanych chrzescijan i o łaskę wiary dla ludzi na całym świecie.

Kolejna powstała w 2020 roku 11-sta Róża Matki Bożej Matemblewskiej - modlących się o szacunek dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci a zelatorką jest Ewa Marcinek.

12-sta powstała to Róża św. Maksymiliana Kolbego powstała w 2021 roku - modlących się o odnowę moralną człowieka i pokój dla świata. Zelatorka jest Barbara Mazur.

Prowadzimy Księgę Żywego Różańca,  w której zapisani są wszyscy członkowie Róż Różańcowych. Każdy też posiada legitymację członkowską. Spotkania odbywają   w każdą pierwszą  niedzielę miesiąca o godz. 15-tej.  Łączymy się we wspólnej modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia  i modlitwie różańcowej oraz omawiamy sprawy organizacyjne. Karty z rozpisanymi tajemnicami różańcowymi na 12 miesięcy wymieniamy raz w roku. Opiekunem  Żywego Różańca jest ks. proboszcz Andrzej Pradela.

7 października 2017 r. powstała przy naszym Sanktuarium grupa Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, która skupia aktualnie 25 osób.

Jasnogórska Rodzina Różańcowa jest wspólnotą, która otacza modlitwą Ojca Św. i  Kościół z jego pasterzami, prosi o nawrócenie grzeszników, o pokój na świecie oraz wspiera wzajemną modlitwą wszystkich swoich członków za życia i po śmierci. Każdy, kto modli się Różańcem Świętym, zarówno indywidualnie, jak i w różnego rodzaju grupach, może włączyć swoją modlitwę w dzieło Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, tworząc tym samym więź z Jasną Górą poprzez duchowy udział w jej posłannictwie.

Zobowiązaniem, które wynika z przynależności do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej jest odmawianie przynajmniej jednej tajemnicy Różańca  Świętego w ciągu dnia. Może to być także ta modlitwa, która wynika z przynależności do Żywego Różańca lub innych wspólnot różańcowych. Jasnogórska Rodzina Różańcowa nie jest wspólnotą zamiast innych, ale wspólnotą różańcowej więzi z Jasną Górą , która łączy każdą modlitwę różańcową z duchową stolicą narodu, bez względu na to, z jakich innych zobowiązań wynika. Opiekunem jest Anna Antoń.

32 0.037101984024048